پرش لینک ها
هیچ سطحی از مصرف الکل برای سلامت ما ایمن نیست

هیچ سطحی از مصرف الکل برای سلامت ما ایمن نیست!

مخاطرات و آسیب‌های ناشی از مصرف الکل توسط پژوهش‌های علمی متعدد و مستندات معتبر بررسی و ثبت شده‌اند. سازمان جهانی بهداشت در یک گزارش منتشر شده در مجله “Lancet Public Health” به صراحت تأکید می‌کند که هیچ سطح ایمنی برای مصرف الکل وجود ندارد و مصرف هر مقدار از آن، به سلامت شما آسیب می‌زند.

الکل، ماده‌ای زهرآگین است نه نوشیدنی گوارا!

الکل ماده­‌ای سمی، روان­گردان و اعتیادآور است که از دهه‌ها قبل توسط سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) در گروه کارسینوژن‌ها قرار گرفته است. این گروه لیست موادی است که بالاترین درجه‌ی ریسک را در ابتلا به سرطان در افراد ایجاد می­‌کنند و شامل موادی مثل آزبست (پنبه ­نسوز) و تنباکو می‌شود. الکل حداقل به هفت نوع سرطان از جمله سرطان‌های رایج مثل سرطان روده و سرطان پستان در زنان منجر می‌شود. اتانول (یا الکل) با تجزیه در بدن، از طریق مکانیسم‌های بیولوژیکی، سرطان را ایجاد می‌کند. بنابراین، هر نوشیدنی که الکل دارد، بدون توجه به قیمت یا کیفیت، خطر افزایش ابتدا به سرطان را در بر دارد.

جدیدترین داده‌ها نشان می‌دهند که خطر ابتلا به سرطان با افزایش مصرف الکل به شکل قابل توجهی بالا می‌رود. اما شگفت‌انگیز است که در اروپا، نیمی از تمام سرطان‌های ناشی از الکل، از مصرف الکل به میزان “کم” یا “متوسط” ناشی می‌شود، یعنی کمتر از 1.5 لیتر شراب یا کمتر از 3.5 لیتر آبجو یا کمتر از 450 میلی‌لیتر مشروبات الکلی در هفته. این الگوی مصرف، بیشترین سرطان‌های ناشی از الکل در پستان زنان را ایجاد می‌کند و بالاترین میزان آن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشاهده می‌شود. در اتحادیه اروپا، سرطان، علت اصلی مرگ و میر است و نرخ شیوع آن به طور مداوم در حال افزایش است. بیشتر مرگ‌های ناشی از الکل در این منطقه به انواع مختلف سرطان ارتباط دارند.

خطرات ناشی از مصرف الکل، از اولین قطره آن شروع می‌شوند!

شناسایی یک سطح ایمن از مصرف الکل، نیازمند اثبات این موضوع که مصرف کمتر از یک سطح معین از الکل سبب هیچ آسیب یا بیماری نمی‌شود، توسط شواهد علمی معتبر است. سازمان جهانی بهداشت طی یک بیانیه جدید توضیح می‌دهد: شواهد موجود در حال حاضر نمی‌توانند وجود آستانه‌ای را که در آن اثرات کارسینوژنیک الکل فعال می‌شوند و در بدن انسان ظاهر می‌شوند، نشان دهند.

هیچ تحقیقی نشان نمی‌دهد که نوشیدن مقادیر معتدل الکل به نحو قابل ملاحظه‌ای اثرات مثبتی بر بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت نوع دو داشته باشد، یا حتی بر کاهش خطر ابتلا به سرطان در میان افرادی که الکل را با سطوح مصرف معمول مصرف می‌کنند، موثر است.

دکتر کارینا فریرا-برژس (Dr Carina Ferreira-Borges)، سرپرست واحد موقت مدیریت بیماری‌های غیرواگیر و مشاور منطقه‌ای در زمینه الکل و مواد مخدر غیرقانونی در دفتر منطقه‌­ اروپایی سازمان بهداشت جهانی، می­‌گوید. “ما نمی‌توانیم در مورد یک سطح ایمن از مصرف الکل صحبت کنیم. مهم نیست چقدر می‌نوشید، خطری که سلامت مصرف‌کننده را تهدید می‌کند، از اولین قطره از هر نوشیدنی الکلی شروع می‌شود. تنها چیزی که می‌توانیم با اطمینان بگوییم این است که هر چه بیشتر ‌بنوشید، بیشتر آسیب خواهید دید یا به عبارت دیگر، هر چه کمتر بنوشید، ایمن‌تر هستید.” با این حال، موضوع اثرات مفید الکل سال‌ها مسئله‌ای مورد بحث در تحقیقات بوده است.

دکتر یورگن رهم (Dr Jürgen Rehm)، عضو شورای مشاوره‌ی مدیر منطقه‌ای اروپایی سازمان بهداشت جهانی برای بیماری‌های غیرواگیر و دانشمند ارشد در موسسه تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت روان و موسسه تحقیقات سلامت روان خانواده Campbell در مرکز تحقیقات اعتیاد و سلامت روان تورنتوکانادا، می‌­گوید: “اثرات محافظتی محتمل مصرف الکل که توسط برخی از مطالعات پیشنهاد شده است، به صورت تنگاتنگی با گروه‌های مقایسه‌ای انتخاب شده و روش‌های آماری استفاده شده، ارتباط دارند و ممکن است عوامل مرتبط دیگری را در نظر نگیرند.”

جمعیت منطقه اروپا در سطح جهانی، بالاترین سطح مصرف الکل و بالاترین تعداد مصرف‌کنندگان را دارد. بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در این منطقه در خطر ابتلا به سرطان ناشی از الکل هستند.

جوامع ضعیف و آسیب‌پذیر، نرخ‌های بالاتری از مرگ و بستری‌شدن ناشی از الکل دارند؛ چرا که آسیب‌ها از یک میزان و الگوی معین مصرف برای مصرف‌کنندگان فقیر و خانواده‌های آنها نسبت به مصرف‌کنندگان ثروتمند در هر جامعه‌ای، بالاتر است.

دکتر کارینا فریرا-برژس اضافه می‌­کند. “پس، وقتی ما در مورد سطوح ایمن محتمل مصرف الکل یا اثرات محافظتی آن صحبت می‌کنیم، ما تصویر بزرگتری از آسیب‌های الکل در منطقه‌ی خود و جهان را نادیده می‌گیریم. با اینکه واضح است که الکل می‌تواند سرطان ایجاد کند، این حقیقت هنوز در اکثر کشورها به طور عمده برای مردم شناخته شده نیست. ما به پیام‌های اطلاع‌رسانی مرتبط با سلامت و سرطان بر روی برچسب‌های نوشیدنی‌های الکلی همانند آنچه بر روی دخانیات چاپ می‌شود، نیاز داریم. همچنین، ما به متخصصان سلامت مجرب و دانش‌آموخته نیاز داریم که بتوانند به راحتی به بیماران خود در مورد ریسک الکل و سرطان ناشی از آن، اطلاعاتی دهند. ما به آگاهی گسترده‌ای از این موضوع، در کشورها و جوامع مختلف نیاز داریم.”

منبع:

https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.