پرش لینک ها

تنفس دیافراگمی

در این اپیزود به بررسی تنفس دیافراگمی می پردازیم که یک روش ساده و مؤثر برای کاهش استرس و افزایش آرامش درونی هست. هر گام از این تمرین ساده، از قرار دادن دست‌ها روی سینه و شکم گرفته تا تمرکز بر روی نفس‌های عمیق، به شما کمک می‌کنه تا از دنیای پرتنش امروز فاصله بگیرید و لحظاتی از آرامش واقعی رو تجربه کنید.

تلگرام

Telegram

کست باکس

Castbox

گوگل پادکست

Google Podcast

اسپاتیفای

Spotify

امروز قصد داریم تنفس دیافراگمی رو بررسی کنیم. تکنیکی که می‌تونه آرامش درونی عمیقی رو به ارمغان بیاره.
یک موقعیت راحت پیدا کنید، چه در حالت نشسته یا دراز کشیده. اگه براتون مناسبه چشماتون رو ببندید… یک دست رو روی سینه و دست دیگه رو روی شکمتون قرار بدید. یک نفس آهسته و عمیق از طریق بینی بکشید.
.
با انقباض دیافراگم، شکمتون رو احساس کنید… اجازه بدید قفسه سینه‌تون ثابت بمونه… حالا به آرومی از طریق دهان نفستون رو بیرون بدید و احساس کنید که شکمتون افتاده..

در حالی که ریه‌هاتون رو پر می‌کنید تا چهار بشمارید. و بعد، به آرومی و به طور کامل از دهان با چهار شماره بازدم کنید..
.
نفس عمیق
دو – سه – چهار
.
بازدم
دو – سه – چهار
.
مجدد… نفس عمیق
دو – سه – چهار
.
بازدم
دو – سه – چهار
.
این الگوی تنفس عمیق دیافراگمی رو ادامه بدید. با هر نفس، هر گونه تنش یا استرس رو تصور کنید که از بین میره. نفس شما مانند یک موج آرامش بخشه که آرامش رو به وجود شما میاره.

در حین نفس کشیدن، افکار مزاحم رو رها کنید. به طور کامل روی بالا و پایین رفتن شکمتون تمرکز کنید. این لحظه سکون و آرامش رو در آغوش بگیرید.
.
.
.
.
.
حالا به آرومی تمرکزتون رو از نفستون بردارید و به لحظه حال برگردین. اگه چشماتون بسته بود بازشون کنید. به احساسی که الان دارید توجه کنید…چه حسی دارید؟ … شاید سبک تر و آروم تر از قبل.

مقاله های مرتبط به اپیزود در مجله دارما:
سایر مقاله ها

اپیزودهای دیگر این فصل:

فصل های دارما مدیتیشن
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.