پرش لینک ها
اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز

بررسی اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز یا ADHD

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder) ADHD) یکی از اختلالات شایع در کودکان و بزرگسالان است که ممکن است بر توانایی آنها در انجام کارهای روزانه و تحصیلشان تاثیر بگذارد. در اینجا به بررسی نشانه‌ها، دلایل به وجود آمدن اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز یا ADHD در افراد و راهکارهای عملی برای بهبود این اختلال و رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به این اختلال می‌پردازیم.

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز یا ADHD در افراد چیست؟

این اختلال، یک اختلال رفتاری است که تمرکز، هماهنگی و کنترل عملکرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معمولاً در کودکان شروع می‌شود، اما در بعضی از موارد می‌تواند تا سنین بالا هم باقی بماند. درمان این اختلال شامل داروها، روش های رفتاری و تغییر در سبک زندگی می‌باشد.

نشانه‌های افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز

برخی از نشانه‌های این اختلال عبارتند از:

 • عدم توجه به کارها: فراموشی زودرس، عدم توانایی در گوش دادن به دیگران و بی‌توجهی به جزئیات کارها.
 • بیش فعالی: حرکت بیش از حد، بی قراری، سختی در نگه داشتن آرامش، صحبت کردن بیش از حد، هیجان زده شدن.
 • افسردگی و اضطراب: عدم توانایی در مدیریت احساسات، نارضایتی و ناامیدی، بیش از حد فکر کردن، اضطراب و ترس‌های نامعقول.
 • عدم تمرکز: دشواری در تکمیل کارها، تغییرات فراوان در تصمیم‌گیری‌‌ها، عدم توانایی در پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای آینده.
 • عدم توانایی در مدیریت زمان: دشواری در تعیین اولویت‌ها، عدم توانایی در تعیین زمان مناسب برای انجام کارها، و تأخیر بیش از حد در تکمیل کارها.

دلایل وجود اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در افراد

علت اصلی بروز این اختلال هنوز مشخص نیست اما تحقیقات نشان داده‌اند که عواملی مانند ژنتیک، مصرف مشروبات الکلی توسط پدر یا مادر قبل از تولد کودک، شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های هوشمند می‌توانند در در بروز این اختلال موثر باشند.

راهکارهای عملی برای بهبود علائم اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز

افرادی که با این اختلال مواجه هستند ممکن است به سختی توانایی کنترل عواطف و تمرکز خود را داشته باشند، بنابراین انجام این کارها میتواند از شدت علائم آنها بکاهد:

 • انجام تمرین‌های تمرکزی: انجام تمرین‌های تمرکزی مانند مدیتیشن می‌تواند به بهبود تمرکز افراد مبتلا به این اختلال کمک کند.
 • دوری از شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های هوشمند: شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های هوشمند یکی از دلایل شدت یافتن و یا به وجود آمدن علائم این اختلال می‌باشند.
 • برنامه‌ریزی مداوم: برنامه‌ریزی مداوم و موثر کمک می‌کند تا این افراد در انجام کارهای روزمره عملکرد بهتری داشته باشند.
 • ورزش و فعالیت‌های جسمانی: ورزش و فعالیت‌های جسمانی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و بازی‌های ورزشی می‌توانند بهبود تمرکز و حافظه کمک کنند.
 • رفع مشکلات خواب: مشکلات خواب می‌توانند باعث بروز علائم این اختلال شود، بنابراین رفع این مشکلات می‌تواند بهبود علائم این اختلال را به همراه داشته باشد.
 • کنترل استرس: استرس می‌تواند باعث بروز علائم ADHD شود، بنابراین کنترل استرس از طریق تمرین‌های تنفسی، یوگا و ماساژ برای این افراد می‌تواند مفید باشد.
 • مدیریت زمان: مدیریت زمان می‌تواند به کاهش استرس و افزایش تمرکز کمک کند، برای این کار استفاده از سیستم‌های یادآوری مانند لیست وظایف و تقویم نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز

رژیم غذایی مناسب می‌تواند تا حد زیادی به کاهش علائم افراد مبتلا به اختلال عدم‌تمرکز، بیش‌فعالی یا ADHD کمک کند، رژیم غذایی شامل این موارد می‌باشد: مصرف اُمگا۳، محدود کردن مصرف مواد قندی، مصرف غذاهایی با پروتئین بالا، مصرف کافئین و نوشیدن آب کافی.

کلام آخر

نشانه‌ها و راهکارهای زیادی برای اختلال کمبود توجه، عدم‌تمرکز، بیش‌فعالی یا ADHD در این مقاله ارائه شده اما تشخیص قطعی این اختلال و یا هر اختلال رفتاری دیگری فقط با خواندن یک مقاله یا چند مطلب میسر نیست و برای اعلام نظر قطع به مشورت با پزشک متخصص نیاز است.

منبع:

تولید شده توسط هوش مصنوعی

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.