پرش لینک ها

ضرباهنگ دوگانه (Binaural Beats): مقدمه

در این فصل قرار هست با ضرباهنگ‌های دوگانه آشنا بشیم. گروهی از این فرکانس‌ها به خواب و آرامش شما کمک می‌کنن و گروه دیگشون برای افزایش تمرکز هستن، این امواج میتونن در حین مدیتیشن، حین انجام کار و یا قبل خواب گوش داده بشن.

حین گوش دادن به برخی از این امواج ممکن هست احساسات خوبی رو تجربه نکنید یا ممکنه طولانی مدتش بهتون احساس بدی بده بنابراین در حین گوش دادن به احساساتتون توجه کنید و اگر احساس خوبی نداشتید گوش ندید.

در مورد کودکان با رعایت احتیاط گوش داده شود.

تلگرام

Telegram

کست باکس

Castbox

گوگل پادکست

Google Podcast

اسپاتیفای

Spotify

ما سال گذشته یک‌فصل کامل‌ رو به فرکانس‌های سولفژی اختصاص دادیم. در این فصل قراره با Binaural Beats یا ضرباهنگ ‌دوگانه آشنا بشیم. بعضی ها ضربان‌های دوگوشی ترجمش می‌کنند.

ما در مورد این نوع موسیقی ‌چندین مطلب علمی با منبع معتبر در مجله‌ی دارما گذاشتیم، لینک‌این مطالب رو در بخش توضیحات می‌گذارم حتما مطالعشون کنید چون مهم هستند و تمام سوالاتتون راجع به اینکه کدومشون به‌چه دردی می‌خورن پاسخ داده میشن.

فایل اصلی تمام این امواج در کانال تلگرام با کیفیت اصلی قرار داده میشه پیشنهاد می‌کنم فایل اصلی رو هم دانلود کنید و اگر از بعضی‌هاشون بیشتر خوشتون اومد می‌تونید روی تکرار گوششون بدید.

با اینکه پیشنهاد می‌شه برای اثر گزاری بیشتر با هدفون به این امواج کوش داده بشه ولی برای خیلی‌ها گوش دادن با اسپیکر هم کاملا اثر بخشه بخصوص قبل از‌خواب.

گروهی از این فرکانس‌ها به خواب و آرامش شما کمک می‌کنن و گروهی دیگه برای افزایش تمرکز هستند.

من شخصا برای مدیتیشن ازشون استفاده می‌کنم ولی بسیاری از اطرفیانم در حین کار یا قبل از خواب به این امواج گوش می‌دن و براشون بسیار مفیده.

نکته‌ی بعد اینه که در گوش دادن بهشون تعادل رو نگه دارید‌و طولانی مدت بهشون‌ گوش ندید. برای من نیم ساعت بیشتر طولانیه ولی برای فرد دیگه‌ای ممکنه ۱۰ دقیقه طولانی باشه بنابراین به احساستون توجه کنید.

اگر برای خواب بچه‌هاتون می‌خواید استفاده کنید در نظر داشته باشید که ممکنه عوارضی هم برای کودکان خردسال داشته باشه بنابراین در مورد کودکان با رعایت احتیاط استفاده بشه.

 در حالی که مطالعات زیادی نشون می دن که باینورال بیت‌ها می تونن اثرات مثبتی بر مغز و خلق و خو داشته باشن مهمه که توجه داشته باشیم که تحقیقات هنوز محدود و ناقص هستن و مطالعات بیشتری برای درک کامل مزایای بالقوه این نوع ضرباهنگ و چگونگی تأثیرشون بر مغز مورد نیازه.

 علاوه بر این، تاثیر این نوع ضرباهنگ می‌تونه فرد به فرد متفا‌ت باشه بنابراین به احساسی که دارید بها بدید و اگر بعضی‌هاشون تاثیر خوبی روتون نمیگذاره بهشون گوش ندید.

مسائل خرافی و بدون پایه و اساس در مورد این نوع صرباهنگ‌ها در فضای مجازی زیاده بنابراین ازتون میخوام بدون منبع معتبر علمی هیچ توضیحی رو در مورد این ضرباهنگ ها نپذیرید.

امیدوارم از گوش دادن به این ضرباهنگ‌ها اذت ببرید.

مقاله های مرتبط به اپیزود در مجله دارما:
سایر مقاله ها
برای دسترسی به ضرباهنگ‌های دوگانه‌ی بیشتر به کانال زیر مراجعه کنید:

اپیزودهای دیگر این فصل:

فصل های دارما مدیتیشن
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.