پرش لینک ها

تنفس ریتمیک

در این اپیزود ما به اهمیت و تأثیر تنفس آگاهانه بر سلامت روحی و جسمی می‌پردازیم و با یک تکنیک تنفسی آشنا می‌شویم که نه تنها به کاهش استرس و آرامش ذهن کمک می‌کند، بلکه به ما امکان می‌دهد تا ارتباط عمیق‌تری با خود برقرار کنیم.

همچنین این اپیزود شما را به سفری به درون خود دعوت می‌کند تا قدرت و زیبایی نفس کشیدن را کشف کنید و لحظه‌ای آرامش و حضور در “اینجا و اکنون” را تجربه کنید.

تلگرام

Telegram

کست باکس

Castbox

گوگل پادکست

Google Podcast

اسپاتیفای

Spotify

ما قصد داریم در این اپیزود، به قدرت نفس و تأثیر عمیق اون بر سلامتی‌مون ‌بپردازیم. بیایید با یک نفس عمیق شروع کنیم.

تنفس کاریه که ما به طور طبیعی و بدون فکر کردن انجام میدیم. اما آیا تا به حال شده که نتونید نفس بکشید یا توی شرایطی قرار گرفته باشید که به سختی تونسته باشید نفس بکشید تا واقعاً از پتانسیل باورنکردنی که در هر نفس نهفته‌ست، قدردانی کنید؟

نفس ما نه تنها یک فرآیند فیزیولوژیکی حیاتیه، بلکه دروازه‌ایه به سوی ذهن آگاهی و آرامش درونی. در این فصل، تمرین‌های تنفسی مختلفی رو بررسی می‌کنیم که می‌تونه به شما کمک کنه ارتباط عمیق‌تری با نفستون ایجاد کنید. این تمرینات رو میتونید در هر مکان و هر زمان که بخواین انجام بدین و به گونه‌ای طراحی شده که شما رو به لحظه حال برسونه، ذهنتون رو آروم کنه و استرس رو کاهش بده.

خب، یک مکان آروم پیدا کنید، میتونید بشینید یا دراز بکشید، هر طور که راحت هستید. اگه براتون مناسبه، چشماتونو ببندید. لحظه‌ای وقت بذارید تا آگاهیتون رو به نفستون بیارید.

به آرومی و عمیق از طریق بینی نفس بکشید و در حالی که ریه‌هاتون رو پر می‌کنید تا چهار بشمارید. با چهار شماره نفستون رو حبس کنید و بعد به آرومی و به طور کامل از دهانتون بازدم کنید و تا چهار بشمارید.

.

نفس عمیق

دو – سه – چهار

.

حبس

دو  – سه – چهار

بازدم

دو  – سه – چهار

با این الگوی ریتمیک، به تنفس ادامه بدید. دم با چهار شمارش ، حبس چهار شمارش و بازدم هم با چهار شمارش

هر دم شما رو سرشار از آرامش و هر بازدم شما رو از هر گونه تنش و بی‌قراری رها می‌کنه.

.

.

به حس ورود و خروج هوا به بدنتون توجه کنید. با هر نفس بالا و پایین رفتن ملایم شکمتون رو احساس کنید. در حالی که به نفس کشیدن ادامه میدید، تصور کنید که با هر دم، به آرامش و آسودگی دعوت میشید و با هر بازدم، تنش یا استرسی رو که ممکنه در درون شما وجود داشته باشه، رها کنید. اجازه بدید نفستون لنگر شما باشه و شما رو در لحظه حال مستقر کنه..

چند لحظه برای تمرین این تکنیک تنفسی وقت بذارید. نفس عمیقی بکشید، منبسط شدن شکمتونو احساس کنید، حالا به آرومی بازدم کنید، به منقبض شدن شکمتون توجه کنید.

هر چیزی که باعث حواس پرتی‌تون میشه رو رها کنید و به طور کامل در ریتم نفستون غوطه ور شید.

 خب شما اولین تمرین تنفس آگاهانه تون رو انجام دادید…. چه احساسی دارید؟…. لحظاتی رو به تأمل در مورد احساساتی که در طول این تمرین به وجود اومدن اختصاص دهید.

.

از همراهیتون سپاسگزاریم.

مقاله های مرتبط به اپیزود در مجله دارما:
سایر مقاله ها

اپیزودهای دیگر این فصل:

فصل های دارما مدیتیشن
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.