پرش لینک ها

تنفس 4-7-8

در این اپیزود، ما به تاثیر قدرت تنفس آرامش‌بخش و تأثیر آن بر سلامتی می‌پردازیم. و با تمرکز بر تکنیک تنفس 4-7-8 و توضیح کامل این تکنیک، به شما نشون میدیم چگونه تنفس آگاهانه می‌تونه استرسمون رو کاهش بده و به ایجاد آرامش بیشتر در ما کمک کنه.

همچنین این تکنیک باعث میشه یک زندگی آرام‌تر و متعادل‌تری رو تجربه کنیم.

تلگرام

Telegram

کست باکس

Castbox

گوگل پادکست

Google Podcast

اسپاتیفای

Spotify

امروز می خوایم، تأثیر عمیق تنفس رو بر سلامتی شما بررسی کنیم. بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. یک فضای آروم و راحت برای نشستن یا دراز کشیدن پیدا کنید. اگه براتون مناسب هست به آرومی چشماتون رو ببندید. با صرف یک لحظه برای هماهنگ کردن نفستون شروع کنید. به ریتم طبیعی اون، بالا و پایین رفتن قفسه سینه و احساس ورود و خروج هوا به بینی توجه کنید.

.

.

فضایی آروم و راحت پیدا کنید که بتونید در اون بشینید یا دراز بکشید، به دور از هر گونه حواس پرتی…. در صورت تمایل چشماتون رو ببندید….

برای شروع یک لحظه اختصاص بدین به اسکن بدنتون… به هر ناحیه که تنش یا ناراحتی در اون حس می‌کنید، توجه کنید. هر گونه استرس یا نگرانی که ممکنه به همراه داشته باشید رو رها کنید.

توجهتون رو ببرید به نفستون… بالا و پایین رفتن ملایم قفسه سینه یا شکمتون رو احساس کنید. …نیازی به تغییر ریتم تنفس وجود نداره… به سادگی اون رو همانطور که هست مشاهده کنید، مانند موج ملایمی از صلح که شما رو فرا گرفته.

تکنیک “تنفس آرامبخش” یک تمرین ساده و در عین حال موثر برای آروم کردن ذهن و بدنه، که شامل یک الگوی تنفسی خاص هست که به عنوان تنفس 4-7-8 شناخته می شه. چهار شماره تنفس، 7 شماره حبس و 8 شماره بازدم.

بیایید شروع کنیم. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید تا چهار بشمارید.

دو –  سه – چهار

حبس

دو – سه – چهار – پنج – شش – هفت

بازدم

دو – سه – چهار – پنج – شش – هفت – هشت

نفس عمیق

دو –  سه – چهار

حبس

دو – سه – چهار – پنج – شش – هفت

بازدم

دو – سه – چهار – پنج – شش – هفت – هشت

به این الگوی تنفس ادامه بدید. هر دم آرامش رو به ارمغان میاره، نگه داشتن به شما اجازه میده سکون رو تجربه کنید و هر بازدم تنش‌ها رو رها میکنه…

.

 احساس کنید ذهن و بدنتون تسلیم ریتم آروم نفس کشیدنتون شده.

.

.

.

برای پایان دادن به این مراقبه، به آرومی آگاهیتون رو به محیط اطرافتون برگردونید. چند نفس عمیق بکشید تا بدنتون دوباره بیدار بشه و وقتی آماده شدید، چشماتون رو باز کنید.

.

به یاد داشته باشید که تمرینات تنفسی همیشه به عنوان منبع آرامش و وضوح در دسترس شماست.  با گنجوندن این تمرینات تنفسی در روتین روزانه‌‌تون، می‌تونید حس بهتری از آرامش و انعطاف پذیری رو در خودتون پرورش بدید.

از همراهیتون سپاسگزاریم.

مقاله های مرتبط به اپیزود در مجله دارما:
سایر مقاله ها

اپیزودهای دیگر این فصل:

فصل های دارما مدیتیشن
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.